COGENT EĞİTİMİ ile ilgili sıkça sorulan sorular

Adı Neden Türkçe COGENT?

Program orijinal dili olan İngilizce ’de Bilişsel Gelişim Eğitimi anlamına gelen Cognitive Enhancement Training kelimelerinden oluşan bir kısaltmadan ismini almaktadır. Programın global yapısı ve bütünlüğünü korumak amacıyla Prof. J. P. Das’ın izniyle Türkçe COGENT olarak isimlendirilmiştir.

Türkçe COGENT’ten kimler yarar sağlar?

Program öncelikli olarak 4-7 yaş aralığında yer alan normal ya da atipik gelişim gösteren çocuklar için tasarlanmıştır. Ancak, okur-yazar çevreden yoksun kalmış, hafif gelişimsel gecikme yaşayan, dile dair yetkinliği gelişmemiş, disleksi ya da öğrenme güçlüğüne dair risk altında olan ya da herhangi bir gelişimsel farklılık göstermeyen tüm çocuklarla çalışmaya uygudur. Program orijinal dilinde üçüncü sınıfa devam eden ve orta-yüksek dereceli öğrenme güçlüğü vakalarında da olumlu etkiler göstermiştir.

Türkçe COGENT ne değildir?

Mekanik bir yapısı olan, yap-bitir-kenara kaldır türünde, bir dizi egzersiz ya da antrenman değildir.

Türkçe COGENT nedir?

Okuma ve akademik becerilere dair gelişim için alternatif rotalar oluşturan bir eğitim programıdır.

Türkçe COGENT’in ek özellikleri nedir?

İngilizce dışındaki dillere adaptasyonu rahatlıkla yapılabilir. Eğitimcinin ya da öğrencinin doğaçlama yapabilmesine olanak tanır, öğrencilerin katkı sunmasını sağlayan ve öğrenciyi etkin pozisyona getiren aktivitelere sahiptir, eğitimci ve öğrencinin iş birliğine dayanan etkinlikleri sayesinde etkileşim oluşmasını destekler ve her görevinin arka planında mantığa ve kuramsal bilgilere dayanan temelleri mevcuttur.

Kimler kurumsal lisans alabilir?

Anaokulları, özel eğitim merkezleri, okul öncesi eğitim birimi olan eğitim kampüsleri kurumsal lisans için başvuru yapabilir.